Yunanistan sahilleri ve Yunanistan plajları

Yunanistan, sayısız sahile, güzel küçük plajlara, büyüleyici koy ve körfezlere,yaklaşık 16.000 km’lik dünyanın en uzun kıyı şeritlerinden birine sahiptir. Ege, İyon ve Libya Denizi, Yunanistan anakarasının son bulduğu ve Yunan adalarının sonsuzluğunun uzandığı sudan bir “kucak” oluşturmaktadır.


Yunan sahilleri, dünyaca ünlü ve son derece popülerdir, zira kristal berraklığındaki tertemiz suları ve kendilerine özgü çeşitlilikleri ile bilinmektedir. Ülkemizde kilometrelerce uzanan açık sahiller, rüzgârdan korunmuş koy ve körfezler, küçük kum tepelerinin bulunduğu altın sarısı kumsallar, çakıl taşlı sahiller, sarp kayalar içerisine oyulmuş kıyı mağaraları, volkanik koyu renkli kumla kaplı sahillerin tadını çıkaracaksınız.

Yunan yazı büyük bir şölendir;Yüksek kalitede altyapı ve hizmete ve aynı zamanda uygun fiyatlı aile tesislerine sahip kozmopolit destinasyonlar, yazın ve Yunan denizlerinin gençleştirici gücünün tadını çıkarmanız için sizleri karşılamaktadır.

Yunanistan'da neredeyse bütün plajlar kamuya aittir. Ancak aktivite ve hizmetler için (şemsiyeler, şezlonglar), bulunduğunuz otele ait olmadıkça ödeme yapmak zorundasınız.

Bazı plajların kullanım hakkı sahil barlarına aittir. Kurumun şartlarına bağlı olarak, bir şemsiye seti ve bir şezlong için ödeme yapmayı seçebilir ya da bir içecek siparişi verebilirsiniz.


Sahillerin çoğuna erişim ücretsizdir. Kendi kişisel ıssız cennetiniz veya keyifli, yüksek standartlarda (şemsiye, şezlong, kabin, kafe, bar-restoran vs.) hizmet veren organize plajlar arasında seçim yapmak sizlere kalmış. Burada yüzme dışında, sevdiğiniz deniz sporunun (kayak, rüzgâr sörfü, paraşüt, jet ski, kano, bisiklet vb.) tadını çıkarabilir veya şişme plaj oyunun keyfine varabilirsiniz. Tüm organize plajlar güvenli yüzme için cankurtaran kuleleriyle donatılmıştır.

Yunanistan'da plaj türleri

Yunanistan'da plajlar organize olan ve organize olmayan plajlar olarak ikiye ayrılır. İyi organize edilmiş plajlar; plajda şemsiyeler, plaj şezlongları, duşlar, barlar ve tavernalar bulabileceğiniz plajlardır. Organize plajlardaki şezlongların her zaman ücretlendirildiğini unutmayın.

Organize olmayan plajlar ise ücretsizdir. Organize olmayan plajlara giderken yanınızda plaj malzemelerinizi ve isterseniz kendi yemeğinizi beraberinde götürmeniz gerekir. Organize olmayan bir plajı ziyaret etmenin avantajı, çok daha sessiz ve huzurlu bir plaj deneyimine sahip olmanızdır.

 

Dalış zamanı Yunan sahilleri, keyifli ve kaygısız yaşamın eşanlamlısı haline gelmiştir. Zakynthos’taki Batık, Girit’te Balo, Rodos’ta Lindos, İos’ta Magganari, Mani sahilinde Finikountas ve sayısız diğerleri her yıl Yunan denizlerinin tutkunları tarafından dolup taşmaktadır.

Mikonos’ta Elia, Yunanistan’ın en bilindik sahillerindendir. Popüler Elia, Mikonos Chora’dan 8 km uzaklıkta yer almakta ve muhteşem Kiklad manzarasıyla, masmavi denizi ve yüksek standartlarda altyapıyı harmanlamaktadır.

Paros’ta Kolimbithres, dalgaların heykeltıraşlığında tuhaf kaya oluşumları ile duyuları büyülemektedir. Sahil, Paros’un kuzeybatısında Naousa koyunda yer almaktadır. Bir sahilden ziyade çok ve farklı kıyıların birleşimi, inanılmaz doğal bir sanat eseridir.

Santorini’nin Kızıl Plajı, adanın kuşkusuz en ünlü plajıdır. Canlı volkanik kırmızının hâkim olduğu benzersiz bir renk paletidir.

Thassos’ta Aliki, bir başka deniz “elması”dır. İki ikiz sahilin dar bir arazi şeridi ile ayrılmış halidir. Denizin içerisinde oyma taş oluşumları, ünlü “Thrones” (Taht) aslında antik bir taş ocağının kalıntılarıdır ancak deniz tanrılarının tahtlarıymış izlenimini vermektedir.

Girit’te Elounta, Minos döneminde Olous, adanın alâmetifarikasıdır. Adanın güney tarafında Agios Nikolaos’a 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Küresel seyahat topluluğunun hayran olduğu keyifli bir plaj kompleksidir.

Ölçülemez güzellikteki her Yunan sahili, güzellik taşan bambaşka bir dünyadır. Sahillerin bir kısmı suya yansıyan çam ağaçlarıyla yemyeşildir. Bazıları volkanlardan doğmuştur ve tıpkı simsiyah çakıl taşları ile Samothraki’de Kipoi gibi doğanın gücünü yansıtmaktadır. Evia’da Varelaioi, Küçük Kikladlar’ın “gizli” plajları, Antipaxos’ta Voutoumi, Pelion’da Milopotamos gibi sahiller adeta gizli birer cennettir. Yunanistan plajları, yaz sihrinin sonsuz anlarını yaşayacağınız bir su cennetidir. Keyfini çıkarın! (visitgreece.gr)