Yunanistan'da tatil başlıyor: Plajlar açılıyor

Koronavirüs (Covid-19) salgını için alınan önlemleri hafifletmete başlayan Yunanistan şimdi de plajları açmaya hazırlanıyor. 

Yunanistan, yaz ayları nedeniyle koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden turizm için çıkış yollarını arıyor.

Yaklaşık iki hafta önce alınan karar sonrası, AVM'ler, restoran, kafe, bar ve eğlence mekanları dışındaki hemen hemen birçok yerin açık olduğu Yunanistan, hava sıcaklıklarında artış beklentisinden 18 Mayıs'ta plajları açma kararı aldı.

Yunan hükümetinin açıkladığı önlemlere göre, plajlarda sosyal mesafe kuralları uygulanacak, plaj barlarında müzik çalmayacak ve sadece paket servise izin verilecek. Hijyen kuralları kapsamında şezlonglarda tek kullanımlık örtüler olacak, şezlonglar arasında mesafe bulundurulacak. 

Gelir kaynağı turizme dayalı olan ve ülkenin “ağır sanayi”si olarak adlandırılan turizm, Yunanistan ekonomisi için yaşamsal öneme sahip. Bu yıl Yunanistan ekonomisi 8 yıllık ekonomik krizden yeni çıkmaya başlamıştı. Her yıl yaklaşık 30 milyon turistin ziyaret ettiği Yunanistan’da iş gücünün beşte biri de turizm sektörü için çalışıyor ve turizmin ülke ekonomisine katkısı 20 milyar Euro seviyesinde.

Bugüne kadar 2 bin 760 Covid-19 vakasının tespit edildiği Yunanistan'da 156 kişi hayatını kaybetti. 23 Mart’ta sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Yunanistan’da salgının ivme kaybetmesiyle 4 Mayıs’ta normalleşme süreci başlatılarak bazı iş yerleri yeniden açıldı.

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı mücadelede başarılı bir sınav veren Yunanistan, can kaybının 160’ı vaka sayısının 3 bini bulmadığı iyimser tablosu ile Avrupa ülkeleri arasında tatil için güvenli bir liman olarak görülüyor.