Yunanistan'ın en iyi plajları

Mavinin ve turkuazın her tonunu barındıran Yunanistan plajları, kristal sularıyla, her incelikte ve renkte kumsallarıyla turistlerin gözdesi.

Yunanistan için en iyi sahilleri seçmek zor bir iş. Biz, sizler için ikisi dışında hepsini ziyaret ettiğimiz 10 plajı seçtik. Tabii ki bunlar dışında her adada ve neredeyse her bölgede sayısız mükemmel plajların olduğunu da ekleyelim. Hem ana karada hem de muhteşem yunan adalarında Yunanistan’daki tatiliniz için seçtiğiniz herhangi bir sahil kenarı varış noktasında aklınızı başınızdan alacak sayısız enfes, egzotik, mükemmel plajların da olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yunanistan'ın en iyi 10 plajı:

  1. Porto Katsiki (Lefkada)

  2. Balos Plajı (Girit)
  3. Navagio Plajı (Zakinthos)
  4. Lalaria Plajı (Skiathos)
  5. Sarakiniko Plajı (Milos)
  6. Mirtos Plajı (Kefalonya)
  7. Kanal Plajı (Korfu-Kerkyra)
  8. Seychelles Plajı (İkarya)
  9. Super Paradise Plajı (Mikonos)
  10. Elefonisi Plajı (Girit-Hanya)

Tatil zamanı geldi ve şimdi Yunanistan'ın kristal ve berrak mavi sularında yüzme ve eşsiz kumsallarında güneşlenme vakti.Dünya turizminin önemli merkezlerinden olan yanıbaşımızdaki komşumuz Yunanistan, tarihiyle, doğasıyla, yemekleriyle, kültürü ve yaşam biçimiyle, kumsallarıyla ve berrak deniziyle turistlerin uğrak noktası.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisinin açıkladığı 2019 yılı Mavi Bayrak ödüllerinden Yunanistan 515 plajla ikinci sırada bulunuyor. Yunanistan'ın 515 plajında, 15 marinasında mavi bayrak dalganıyor. Bunlar arasında 92 mavi bayrakli plajıyla Selanik'in Halkidiki bölgesi Yunanistan'da 1. sırada yer alıyor.

İşte yanıbaşımızdaki tatil cenneti Yunanistan'ın en iyi 10 plajı:

Yararlı bilgiler

Yunanistan'da kaç mavi bayraklı plaj var?

2019 yılı Mavi Bayrak ödüllerine göre Yunanistan 515 mavi bayraklı plaj var

 

Mavi bayraklı plaj ne demektir?

Mavi Bayrak gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür.

Temiz  bakımlı donanımlı güvenli ve dolayısıyla uygar sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. Marinalar içinse deniz suyu analizleri istenmemekle birlikte diğer kriterler benzerlik göstermektedir.

Mavi Bayrak uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği yeni tanıyacağı bir yere giderken insanların uluslar arası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. Mavi Bayrak’bu nedenle güçlü bir araçtır.

Avrupa’da 30 ülke olmak üzere dünya çapında toplam 45 ülkede uygulanmaktadır. Mavi Bayrak Programı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education-FEE) tarafından koordine edilmekte ve Türkiye temsilciliğini Türkiye Çevre Eğitim Vakfı-TÜRÇEV yapmaktadı