Yunan adalarını tanıyalım - Yunan adaları rehberi

Yunan Adaları ... iki basit kelime, ancak mavi gökyüzü, sonsuz kumlu sahiller, çılgın anlar, tarihi anıtlar ve çok daha fazlası gibi benzersiz görüntüleri ve anıları hatırlamak için yeterli.

Yunan adalarından birini ziyaret eden herkes muazzam bir doğal güzelliğe tanık olmuş ve dünyanın başka hiçbir yerinde buna benzer bir şeyle karşılaşmadığını itiraf etmiştir. 

Tüm Yunan adaları unutulmaz bir çekicilik ve güzellik sunsa da, her ada bir diğerine benzemeden eşsizdir. İyonya Adaları'nı seçtiğinizde Venedik etkisini güçlü bir şekilde hissedeceksiniz, Kiklad Adaları'nı ziyaret ettiğinizde ise atmosferin her yerinde hakim olan klasik geleneksel tarzı bulacaksınız. Tatilinizi gerçekten Yunan adalarında geçirmek istiyorsanız birçok seçeneğiniz var. Nereye giderseniz gidin, aradığınızı bulacaksınız, çünkü tüm adalar herkese, en talepkar ziyaretçilere bile bir şeyler sunuyor. Yunan adaları tatilinizin unutulmaz olacağından emin olabilirsiniz.

YUNAN ADALARINI TANIYALIM
 

Adalar, Yunanistan’ın ana morfolojik karakteristiğini ve ülkenin kültür ve geleneğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Yunanistan egemenlik bölgesi, Ege ve İyon Denizi’nde dağınık şekilde yer alan 6.000 ada ve adacığı içermektedir. Bunlardan sadece 227 tanesinde yerleşim mevcuttur. Bu durum, Avrupa kıtasında, benzeri olmayan bir görüngüdür.

Yunan Takımadaları, ülkenin toplam 16.000 km’lik sahil şeridinin 7.500 km’sini kaplamakta ve büyük bir çeşitlilik arz etmektedir: kilometrelerce uzunluktaki sahiller, küçük körfezler ve korunaklı koylar, kum tepelerinin yer aldığı kumsallar, çakıl taşlı kumsallar, dik kayalar ve volkanik toprakların karakteristik koyu renk kumunun yer aldığı kıyı mağaraları, kıyı sulak alanlar. Bu sahillerden çoğu, “Avrupa’nın Mavi Bayrakları” programınca ödüllendirilmiş olup, sadece yüzme için değil, tüplü dalış, şnorkelle yüzme, su kayağı, yelkencilik ve rüzgâr sörfü için de idealdir.

En eski Avrupa uygarlıklarının (Kiklad, Minos vb.) bir kısmı Yunan Adaları’nda kurulmuştur, bu nedenle adalar benzersiz arkeolojik alanlara, ayırt edilen bir mimari mirasa ve yüzyıllar öncesine dayanan, çok yönlü medeniyetin büyüleyici yerel geleneklerine sahiptir. Bunun yanı sıra, tüm ülkenin konaklama tesislerinin %58,5’u ve toplam yatak kapasitesinin %62,6’sı burada toplanmaktadır (2003). Bu verilerle birlikte mükemmel iklimi, Yunan denizlerinin güvenliği, liman ve sahiller arasındaki kısa mesafeler gibi unsurlar Yunan Adaları’nı, Yunan ve yabancı ziyaretçiler için son derece popüler hale getirmiştir.

Adaların çoğu Ege Denizi'nde bulunmakta ve yedi gruba (kuzeyden güneye) ayrılmaktadır:

Kuzeydoğu Ege Adaları

Agios Efstratios, Thasos, Ikaria, Lesbos, Limnos, Inouses, Samos, Samothraki, Chios, Psara.

Sporadlar

Alonissos, Skiathos, Skopelos, Skyros

Evia

Argosaronik Adaları

Angistri, Aegena, Methana, Poros, Salamina, Spetses, Hydra.

Kikladlar

En önemlileri Amorgos, Anafi, Andros, Antiparos, Delos, Ios, Kea, Kimolos, Kythnos, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Serifos, Sikinos, Sifnos, Syros, Tinos, Folegandros ile Donousa, Irakleia, Koufonisia ve Schinousa adalarınının meydana getirdiği “Küçük Kikladlar” olmak üzere 56 adadan oluşan gruptur.

On İki Adalar

Astypalaia, Kalymnos, Karpathos, Kasos, Kastellorizo, Kos, Lipsi, Leros, Nisyros, Patmos, Rhodes, Symi, Tilos, Chalki.

Girit

İyon Denizi’nde sadece bir ada grubu bulunmaktadır:

İyon Adaları

Zakynthos, İthaca, Korfu, Kefalonya, Lefkada, Paxi ve güney Mora’nın (Peloponnes-Lakonia) tam karşısında yer alan Kythira, İyon Adaları’nın en büyükleri olup Yedi Adaları (Eptanisa) oluşturmaktadır. Antipaxi, Ereikoussa, Kalamos, Kastos, Mathraki, Meganissi, Othoni, Skorpios, Strofades İyon Denizi’nin diğer adalarıdır.

Gavdos (Girit'in güneyinde), Elafonissos (Lakonia Körfezi'nde) ve Trizonis (Korint Körfezi'nde) adaları bir gruba dâhil değillerdir, ancak benzersiz bir doğal güzelliğe sahiptir.