Yunan adaları tatili için püf noktaları

Yunan adalarını ilk kez ziyaret edecekler için püf noktaları ve kaçınılması gereken on şeyi içeren bir rehber hazırladık.

İşte Yunan adaları tatil ipuçları:

1. Ada seçiminizi doğru yapın

Yunanistan'da 6.000'den fazla ada var ve her birinin kendine özgü bir karakteri var. Tamamen dinlendirici bir kaçamak arıyorsanız, birçok plajı ile Milos adasına gitmek iyi olacaktır.

Bunun aksine Paros adasında hem sakin hem de yoğun hareketli bir yaşam bulabilirsiniz. Zengin bir gece hayatı arayanlar ise Mikonos ve  Ios adalarını tercih edebilir.

2. Adadan adaya giderken dikkat edin 

Birkaç adada tatil planlaması  (island hopping) tecrübe gerektirir. Yolculuğunuzu planlarken, adalar arasındaki seyahat süresini, uçakla veya tekneyle seyahat etmenin daha verimli olup olmadığını ve bir adadan diğerine yumuşak bir rahat bir geçiş olup olmadığını iyi hesaplayın.

Kiklad Adaları, Oniki Adalar veya İyon Adaları gibi bir ada gruplarına odaklanmak iyi bir fikirdir.

3. Adaların yollarında sürüş 

Bütün Yunan adalarında yollar iyi bir durumda olmayabilir. Bu nedenle ziyaret etmeyi planladığınız herhangi bir ada için araba rezervasyonu yapmadan önce, oradaki yolların nasıl olduğuna dair bir fikir edinmek için Google Haritalar'a bir göz atın.

4. Tuvalet kağıtlarını klozete atmayın

Hiçbir koşulda herhangi bir adadaki klozete tuvalet kağıdı, tuvalet malzemeleri veya başka bir şey atmamalısınız. Bu, adaların çok hassas kanalizasyon sistemine zarar verebilir.

5. Ayakkabı seçiminizi doğru yapın

Yunan adaları, yüksek topuklu veya deri mokasenlerinizi ayakkabılarınızı giymek için doğru yer değil. Rahat spor ayakkabıları, terlik ve sandaletleri tercih edin.

6. Valizlere dikkat edin 

Çoğu durumda bagajınızla otele yürümeniz gerekebilir. Santorini gibi adalarda bu bazen otelinizin bulunduğu noktaya göre yüzlerce basamak tırmanmayı gerektirebilir. Valizinizin olabildiğince hafif olduğundan emin olun.

7. Küçük adaları görmezden gelmeyin 

Tatil planınıza daha az bilinen adaları dahil ettiğinizden emin olun. Mikonos, Santorini, Milos, Paros dışında, renkli evleri ve 2.500'den az nüfusuyla pitoresk küçük bir ada olan Simi gibi ya da Yunanistan’ın en büyük adası olan gerek tarihiyle gerekse de plajlarıyla öne çıkan Girit  gibi adalar da var.

8. Yunan kahvelerini deneyin

Yunanlılar iyi, buzlu kahveden anlar. Frapes, basit olmasına rağmen, özellikle adadaki sıcak günler için oldukça lezzetli ve serinleticidir.

Freddo espresso da oldukça popülerdir. Baklava, revani ve kurabiyeler de adalara yaptığınız gezinizi daha da tatlı hale getirebilir.

9. Yemek için otel menüsüne bağlı kalmayın 

Kuşkusuz, Yunanistan'daki birçok otel lezzetli yemekler sunmaktadır. Ancak Yunan adalarını ziyaret ettiğinizde yemek için dışarı çıkmaya değer.

Ahtapotunuzu direkt olarak balık vitrininden seçebilir, dilediğiniz kadar içki sipariş edebilir, ekmeğinizi Yunan zeytinyağına daldırabilir, konuşacağınız veya bütün gece dans edeceğiniz insanlarla arkadaş olabilirsiniz.

10. Atina sadece bir durak değildir

Atina’yı sadece Pire Limanı’ndan ya da Atina Havalimanı’ndan tatil noktanıza gitmek için bir durak olarak görmeyin.

Dünyanın en eski şehirlerinden birini keşfetmek için Atina'da en az bir gün geçirdiğinizden emin olun. Atina tarih, kültür merkezleri, sanat, müzeler ve nefis yemekler konusunda dopdolu bir şehirdir.

Yunan adaları tatili konusunda sizler ne önerirsiniz? Aşağıdaki yorum alanına Yunan adaları tatil yorumlarınızı yazabilirsiniz.