Yerli gibi seyahat etmenin ipuçları

Yerliler en iyisini bilir. Her kenti yerliler farklı, turistler farklı bir şekilde algılar. Yerliler en iyisini bildiğinden, bir yerli gibi tatil yapmanın ipuçlarını öğrenmekte fayda var. Böylece sadece tatil bölgesinin gezilecek görülecek yerlerini görmekle kalmayacak; bölgenin gerçek yaşamını da görmüş olacaksınız.

travel tips

İşte yerliler gibi tatil yapmanın ipuçları:

1. Araştırma yapın

Seyahatten önce hazırlıklı olmakta yarar var. Sadece gideceğiniz yer ile ilgili bölgenin gezilecek yerlerini anlatan bir tatil rehberini okumak yetmez. Bölgenin yerlileri tarafından yazılan seyahat sitelerini de takip edebilirsiniz. Bu sitelerde ziyaret etmeniz gereken en iyi adresleri bulabilirsiniz. Yerliler en iyisini bilir!

2. Sorun

Elinizdeki gezi rehberinde ne kadar çok bilgi olsa da, yerlilerin size sunacağı bilgilerin yanında çok yetersiz kalır. Onlarla konuşun, sevdikleri yerleri, yemek için hangi mağazaları tercih ettiklerini, en iyi plajların hangileri olduklarını sorabilirsiniz. Otelin resepsiyonundan da yararlı bilgiler edinebilirsiniz.

3. İnsanlarla tanışın

Utanmanıza gerek yok. En iyi rehberler yerlilerdir. Onlarla konuşun. Restoranda, kafelerde yan yana otururken onlarla tanışabilirsiniz. Kim bilir belki de tanıştıklarınız sizin gönüllü rehberleriniz olur.

4. Daire kiralayın

Dairede kalmayı tercih edin. Hem otellere göre çok daha rahat edecek, hem de daireyi size kiralayanlar sıcakkanlı ve yardımsever olduklarından, size bölgeyle ilgili çok daha fazla bilgi verecek ve yardımcı olacaklardır.

5. Şehir merkezinden çıkın

Birçok şehirde turistler tanıdık yollara ve meydanlara üşüşür, birbirlerinin peşi sıra fotoğraflar çeker. Kimileri de ara sokaklara sapmaktan korkar. Siz herkesin toplandığı noktalardan uzaklaşabilirsiniz. Ara sokaklarda birçok turistin bilmediği güzel noktalar keşfedeceksiniz. Gerçek hayat da oralarda saklıdır.